Go to content Go to navigation Go to search

Życie z łuszczycą

Listopad 22nd, 2009 by admin

Odchudzanie

Łuszczyca to bardzo uporczywe schorzenie nie tylko z medycznego punktu widzenia. Chorzy na łuszczycę bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji społeczeństwa. Dlatego też życie z tym schorzeniem nie należy do najłatwiejszych.

Wpływ choroby na różne aspekty życia

Badania naukowe wykazują, że łuszczyca wywiera negatywny wpływ na nasze życie.

Przede wszystkim uważa się, że choroba ta skutkuje osłabieniem kontaktów międzyludzkich. Jak już wyżej zostało wspomniane, chorzy bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, bywają odrzuceni przez społeczeństwo. Są traktowani jako osoby „trędowate”. Dzieci i młodzież ucząca się ma problemy z akceptacją rówieśników. Z kolei osoby dorosłe mogą mieć problemy w pracy lub kłopoty ze znalezieniem jej.

Ponieważ łuszczyca bardzo często mylona jest z innymi chorobami zakaźnymi, osoby cierpiące na to schorzenie bywają wykluczeni z różnego rodzaju aktywności, na przykład możliwości korzystania z basenów publicznych.

Biorąc pod uwagę aspekt seksualny, badania wykazały, że osoby z łuszczycą bardzo często miewają problemy z rozpoczęciem kontaktów seksualnych.

Choć bardzo często chorzy na łuszczycę mają oparcie w rodzinie, okazuje się, że nie wszyscy. Schorzenie to może bowiem przyczynić się do pogorszenia stosunków rodzinnych. Zaniechanie jakichkolwiek wyjść z domu, czy to do kina, na wspólne zakupy, czy też w inne miejsca publiczne, stanowi sporą przeszkodę we wspólnym i aktywnym spędzaniu czasu z rodziną. Biorąc pod uwagę aspekt rodzinny, łuszczyca wpływa na zmniejszenie domowego budżetu, w związku z dużymi kosztami leczenia.

Badani wykazują, że około dziesięć procent osób cierpiących na to schorzenie, ma myśli samobójcze. Jest to odzwierciedleniem tego, jak bardzo łuszczyca wpływa na kondycję naszej psychiki. Okazuje się bowiem, że mało groźna choroba skórna stanowi ogromne zagrożenie dla naszej psychiki.

Tryb życia a łuszczyca

Łuszczyca wpływa na różne aspekty naszego życia. Jest to choroba uciążliwa, dlatego też żeby zminimalizować kłopotliwość objawów tego schorzenia, bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

Odżywiaj się zdrowo

Choć nie zostało to udowodnione w badaniach naukowych, przypuszcza się, że nadmierne spożywanie alkoholu oraz zbyt tłusta dieta pogarszają stan chorego. Objawy łuszczycy nasilają się, co sprawia, że schorzenie staje się jeszcze bardziej uciążliwe. Trzeba mieć świadomość, że zdrowa dieta co prawda nie wyleczy łuszczycy, ale dzięki racjonalnemu odżywianiu życie z tą chorobą staje się łatwiejsze. Nasz jadłospis powinien zawierać duża ilość warzyw i owoców, które są naturalnym źródłem witamin. Z pożywieniem powinniśmy dostarczać również sporo błonnika oraz składników mineralnych.

Pomocne może okazać się spożywanie suplementów diety, które zawierają magnez, cynk, witaminę A, C, B6. Dostarczenie naszemu organizmowi takich substancji przyczyni się do poprawy zmian łuszczycowych.

Rzuć palenie

Jeśli chorujemy na łuszczycę, warto zrezygnować z palenia papierosów. Dlaczego? Bowiem dym papierosowy zawiera ponad 3000 szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na kondycję naszej skóry. Badania naukowe wykazują, że w 50 procentach przypadków, palenie zwiększa ryzyko pojawienia się łuszczycy. Ryzyko wysiewu tego schorzenia wzrasta proporcjonalnie do ilości wypalonych papierosów.

Choć rzucenie palenia nie jest łatwe, warto jednak spróbować. Jak się okazuje palenie może powodować nie tylko raka płuc, ale i sprawić, że ryzyko wystąpienia zmian łuszczycowych zwiększa się.

Nie stresuj się

Stres nie wpływa bezpośrednio na zapoczątkowanie choroby, bowiem schorzenie ta ma charakter wieloczynnikowy. Dopiero współistnienie kilka czynników może spowodować wystąpienie tego schorzenia. Okazuje się jednak, że zmiany łuszczycowe mogą pojawiać się w następstwie jakichś silnych sytuacji stresowych i mogą wpływać na nawroty choroby.

Jeżeli więc zauważymy, że stres ma negatywny wpływ na przebieg choroby, warto wypróbować techniki relaksacyjne. Masaże, joga, aromatoterapia – to techniki relaksacyjne, które rozładowują napięcie i pomagają zwalczyć stres.

Czy można usuwać owłosienie?

Pytanie o możliwość usuwania owłosienia przez osoby chore, to jedno z często zadawanych pytań. Włoski można usuwać nawet z tych miejsc, które objęte są ogniskami łuszczycowymi. Trzeba jednak wybrać taką metodę, by nie spowodować podrażnień. Jeśli chcemy usunąć włoski, warto do tego celu wykorzystać tradycyjne maszynki do golenia – jednorazowe albo elektryczne.

Mężczyźni, u których zmiany łuszczycowe występują na twarzy, muszą uważać, by nie uszkodzić skóry i nie naruszyć łuski. Ważne jest również, by po goleniu nie używać kosmetyków, które zawierają w swoim składzie alkohol.

Jeśli kobiety chcą skorzystać z zabiegu woskowania czy depilacji za pomocą kremów, mogą to uczynić. Bowiem nie ma dowodów na to, żeby takie rodzaje depilacji prowokowały wysiew choroby. Jednak takie czynności należy wykonywać w okresie „wyciszenia” schorzenia.

5,0 k

Leave a Reply