Go to content Go to navigation Go to search

Zmarszczki mimiczne i ich przyczyny

Czerwiec 18th, 2010 by izabela

Odchudzanie

Zmarszczki są efektem postępującego upływu czasu, a także skutkiem działania  licznych czynników, które są zależne od sposobu życia. Zmarszczki mimiczne są delikatnymi  wgłębieniami  powstałymi na  skórze z powodu  grymasów, które nieustannie powtarzamy. Ale czy przyczyny pojawienia się na skórze tego typu zmarszczek są związane wyłączenie z mimiką twarzy? W jaki sposób można uniknąć tych zmarszczek?

Co to są zmarszczki mimiczne?

Pierwsze  niewielkie zmarszczki zaczynają pojawiać się pomiędzy 25 i  30 rokiem życia. Pojawiają się one w określonej kolejności . Początkowo  zauważalne są delikatne zagłębienia  dookoła oczu, następnie linie między ustami a nosem, a także te na czole. Są one wynikiem bardzo często powtarzalnych grymasów mimicznych, a zatem i ruchów mięśni mimicznych skóry twarzy ( i stad właśnie zmarszczki mimiczne). Zmarszczki takie  śmiało można  nazwać zmarszczkami dynamicznymi. Tworzą się one poprzez nieustanne  ruchy mięśni twarzy podczas uśmiechów czy marszczenia brwi.  Najszybciej wrzuca się w oczy  tak zwane „ śmieszki” wokół oczu, a także  zmarszczki złości i zmarszczki  zdziwienia na czole.  Naukowcy w trakcie badań obliczyli, że w ciągu każdego dnia nasze  mięśnie twarzy skurczą się nawet  15 tysięcy razy. Na skutek pomniejszenia elastyczności skórnej oraz  obniżenia  jędrności skóry twarzy pojawiają się  zmiany w postaci zmarszczek.

Przyczyny zmarszczek mimicznych

Najważniejszą  przyczyną pojawienia się na skórze  zmarszczek jest nieustanne starzenie się każdego organizmu, któremu zawsze towarzyszy obniżenie  poziomu wszystkich hormonów.  Hormon wzrostu HGH,  DHEA, testosteron, jak też  melatonina są bardzo  intensywnie wytwarzane w niezmiennej ilości tylko do około dwudziestego roku życia. Następnie ilość wymienionych wyżej hormonów  w organizmie zaczyna spadać. Hormony takie wpływają na  sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego i na regenerację komórek oraz na ogólna sprawność fizyczną. W skutek  zachodzących zmian w ilości  hormonów, znacznie  gorzej  funkcjonować zaczyna większość organów, w tym także nasza  skóra.

Innym czynnikiem mającym istotny wpływ na proces starzenia się skóry (w tym także na pojawienie się zmarszczek mimicznych) są wolne rodniki. Są to związki na przykład tlenowe (wolne rodniki tlenowe) , które znajdują się w organizmie. W wyniku wpływu czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne, czy nikotyna wolne rodniki zaczynają się uaktywniać . Ponadto poprzez połączenie się z pozostałymi substancjami chemicznymi,  wolne rodniki  wywołują uszkodzenie  komórek oraz wpływają na pogorszenie jej jakości.  Nasz organizm zaczyna  bronić się przed tym działaniem poprzez układ enzymów anty-oksydacyjnych. Jednakże już zaczynając  od dwudziestego roku życia zdolności obronne organizmu znacznie  maleją, a w związku z tym skóra nie jest  już zdolna tak samo bronić się sama.

Inną przyczyną pojawienia się na naszej twarzy zmarszczek mimicznych jest nieuchronne starzenie się komórek organizmu. Wraz z wiekiem znacznemu osłabieniu ulegają wszystkie włókna kolagenu oraz elastyny. Dlatego też nasza skóra dosyć szybko traci na swej jędrności i sprężystości. Ponadto do tego dochodzi jeszcze zmniejszenie aktywności  gruczołów łojowych oraz potowych. W wyniku zachodzących zmian skóra zaczyna znacznie słabiej wytrzymywać w organizmie wodę i dlatego skóra znacznie częściej ulega odwodnieniu. W takiej sytuacji staje się ona wysuszona,  czego rezultatem  jest pojawienie się mało  widocznych załamań skóry. Warto wiedzieć, że pomniejszony poziom kolagenu w skórze  powoduje szybkie  wiotczenie skóry, a to z kolei przyczynia się do wystąpienia  zmarszczek wokół ust i w okolicy oczy , na czole.

Proces starzenia się skóry nieuchronnie powiązany jest z wiekiem. Mimo, że nie mamy większego wpływu na czynniki genetyczne, które w znacznej mierze decydują o tempie starzenia, to jednak tylko w niewielkim stopniu wpływać możemy  na czynniki zewnętrzne i skutecznie zapobiegać pogłębianiu się wszelkich zmarszczek mimicznych.

Zmarszczkom mimicznym można zapobiegać!

Tak, można im zapobiegać. Pomóc może w tym odpowiednia dieta.  Bardzo ważne jest dbanie  o nawilżenie skóry ( np.  poprzez wypijanie wody mineralnej) Przydatne mogą być okulary przeciwsłoneczne, kremy ochronne – przeciwko promieniom słonecznym, a także zmniejszenie opalania się.

Ale gdy zmarszczki mimiczne już pojawiły się na naszej twarzy to będziemy musieli skorzystać z innych metod.  Można zacząć nawilżenie skóry pod oczami wokół ust poprzez zastosowanie odpowiednich kremów. Obecnie jest duży wybór konkretnych kremów przeciwzmarszczkowych. Do walki ze zmarszczkami mimicznymi pomocne mogą okazać się płatki kolagenowe. W ostateczności pozostają nam zabiegi  takie jak botoks, lifting twarzy, czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Są to w miarę bezpieczne zabiegi, które trzeba kilkakrotnie powtarzać i sporo za nie  zapłacić.

Są to zabiegi, które doskonale niwelują delikatne zmarszczki mimiczne wokół ust, czy  też zmarszczek w pobliżu oczu i okolicy wargowo-nosowej.

5,0k

Leave a Reply