Go to content Go to navigation Go to search

Wybielanie zębów – moda czy konieczność?

Listopad 22nd, 2011 by a.m.

Odchudzanie

Szczerze mówiąc nie jestem pewna czy wybielanie zębów jest modą czy koniecznością. Coraz bardziej jednak skłaniam się ku stwierdzeniu, że w dzisiejszych czasach to jednak konieczność. Dlaczego? Żyjemy w czasach, gdy kult ciała, piękna, urody przybrał naprawdę niesamowite rozmiary, a tym co wpływa na nasz wygląd w stopniu przeogromnym (często niedocenianym) jest nasz uśmiech, a uśmiech kształtowany jest między innymi przez wygląd naszego uzębienia. Żółtawe czy szarawe zęby choćby nawet były zdrowe sprawiają wrażenie zaniedbanych i niestety – nic tego nie zmieni. Poza tym kolor naszych zębów autentycznie wskazuje na wiek. Poza nielicznymi przypadkami (przyjmowanie żelaza, leczenie antybiotykami) zęby starzeją się swym naturalnym rytmem, proces ten uwidacznia się właśnie w kolorze zębów. Jak to się dzieje i czy wybielanie zębów faktycznie odmładza?

Dlaczego zęby żółkną i szarzeją?

Tak jak wspomniałam przyczyny czasem mogą tkwić w przyjmowanych lekarstwach i na to niestety nic nie poradzimy. Możemy jednak zadbać o to, by zęby nie przebarwiały się nazbyt intensywnie pod wpływem używek i pokarmów. Intensywnie czerwone, ciemne owoce zawierają barwniki, które wnikają w zęby, szkodzi im też nikotyna i co najmniej kilka innych używek. Jeśli zdarzy się nam zjeść lub wypić coś zawierającego barwniki przenikające szkliwo zęby należy natychmiast umyć. W ten sposób zminimalizujemy wpływ tychże barwników. W pełni jednak się nie ustrzeżemy, bo część z nich i tak w zęby wniknie i utkwi w szkliwie. W tej sytuacji pomoże nam jedynie wybielanie zębów i to nie wybielanie popularnymi pastami wybielającymi, bo ich działanie skupia się jedynie na powierzchni zębów. Pasty wybielające oczyszczają szkliwo z zewnątrz, nie wnikają do wnętrza a to tam tkwią przebarwienia. Wybielanie zębów polega de facto na wywabieniu przebarwień tkwiących głębiej. Na szczęście z tymi przebarwieniami upora się nie tylko wybielanie stomatologiczne, bo na rynku jest sporo preparatów umożliwiających samodzielne uporanie się z problemem.

Przed wybielaniem

Zanim jednak zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu sprawdź czy przypadkiem któreś z nich nie są chore. Dokładnie przyjrzyj się też tkankom miękkim tj. wnętrzu jamy ustnej i dziąsłom. Najlepiej zrobisz udając się do dentysty i prosząc o pomoc (wykonując przegląd uzębienia). Jeśli dentysta odkryje jakieś zmiany chorobowe trzeba będzie je najpierw wyleczyć. Gdy już to zrobisz bez obaw możesz przystąpić do wybielania.

Sposoby na wybielenie zębów

Do wyboru mamy co najmniej kilka metod – mniej lub bardziej wygodnych i zaawansowanych. Stosunkowo “przyjemną” w aplikacji opcją jest wybielanie zębów przy pomocy specjalnych pasków nasączonych żelem wybielającym. Paski te wystarczy nakleić na zęby, przetrzymać na nich przez okres czasu wskazany przez producenta, następnie odkleić i… po sprawie – tj. po kilku seriach można spodziewać się naprawdę rewelacyjnych efektów.
Kolejna możliwość to żele wybielające. Działają podobnie. Żel po nałożeniu na zęby zabezpiecza się specjalnymi nakładkami. W czasie gdy trzymamy żel na zębach odbywa się proces wybielania. Kilka serii takich zabiegów wyraźnie poprawia kolor uzębienia, zęby stają się białe.
Najlepszą opcją wydaje się jednak wybielanie z użyciem specjalnego światła. Do niedawna takie wybielanie zębów można było przeprowadzać jedynie w gabinetach dentystycznych, dziś dzięki urządzeniom marki Rio można zrobić je w domu. Wybielanie światłem działa intensywniej i znacznie szybciej. To zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Ją też najbardziej polecam.

Leave a Reply