Go to content Go to navigation Go to search

Retinol w kosmetykach – co trzeba o nim wiedzieć?

Styczeń 27th, 2010 by izabela

Odchudzanie

Kupujemy kosmetyki i często nie zwracamy uwagi na ich skład. Na opakowaniach jest napisane, że to „krem przeciwzmarszczkowy” – i zwykle to nam wystarcza. Warto jednak bliżej przyglądać się etykietom produktów kosmetycznych, by wiedzieć, w jaki sposób ich używać, i czy nam nie zaszkodzą. Dzięki temu będziemy również wiedzieć, w jaki sposób należy takie kosmetyki przechowywać, by nie straciły swoich dobroczynnych właściwości. Retinol jest jedną z takich substancji, o której trzeba wiedzieć co nieco, zanim zaczniemy stosować kremy z zawartością tego związku.

Czy warto stosować kosmetyki, które zawierają retinol?

To podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać, chcąc kupić kosmetyki zawierające w swoim składzie retinol.

Retinol to pochodna witaminy A. Z kolei witamina ta jest związkiem, który jest niezbędny do tego, by dłużej zachować młody wygląd skóry. Zatem kosmetyki, które zawierają w swoim składzie tę substancję są niezbędna dla osób chcących, by ich stan ich twarzy nie zdradził ich wieku. Trzeba wiedzieć, że w miarę upływu lat nasz organizm traci witaminę A zawartą naturalnie w naszym ustroju. Dlatego też stosowanie kosmetyków z retinolem jest niezbędne, ponieważ należy uzupełniać braki bądź niedobory tej witaminy, a tym samym niedobory retinolu.

Na czym polega działanie retinolu zawartego w kosmetykach?

Retinol jest substancją, która wywiera korzystny wpływ na stymulację syntezy włókien białkowych – kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu retinol zawarty w kosmetykach wykazuje działanie antyzmarszczkowe. Ponadto wygładza te rysy, które już istnieją oraz zapobiega powstawaniu nowych zagłębień. Ale to nie wszystko, bowiem działanie pochodnej witaminy A polega również na wyrównywaniu tempa rogowacenia naskórka. Dzięki temu skóra dłużej zachowuje naturalną grubość, co sprawia, że dłużej zachowuje młody wygląd. Retinol powoduje również wygładzenie powierzchni naskórka poprzez jego delikatne natłuszczenie. Co przez to zyskujemy? Pory stają się mniejsze. Dodatkowo retinol korzystnie wpływa na redukcję istniejących przebarwień oraz blizn. Oczywiście nie należy liczyć na spektakularne rezultaty tej redukcji, ale zawsze „lepszy rydz niż nic”.

Stosowanie kosmetyków z retinolem nie wymaga stosowania peelingów

Ponieważ retinol to substancja, która przyczynia się do złuszczania naskórka, nie musimy już pamiętać o wykonywaniu peelingów twarzy. Co prawda można wykonywać delikatne złuszczanie, ale należy bezwzględnie zrezygnować z peelingu mechanicznego. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że zbyt mocne złuszczenie naskórka sprawi, iż stanie się on „osłabiony”, a więc będzie bardziej podatny na podrażnienia. Warto również wiedzieć, że jeśli stosujemy kosmetyki z retinolem powinniśmy zrezygnować ze stosowania kremów zawierających kwasy owocowe, gdyż substancje te – podobnie jak pochodne witaminy A – wykazują działanie złuszczające. Dlatego też obowiązuje zasada – albo kwasy owocowe, albo retinol.

Retinol zawarty w kremach nie zniszczy naskórka

Ktoś może mieć obawy, że właściwości złuszczające retinolu mogą powodować podrażnienia oraz uszkodzenia naskórka. Są jedna one bezpodstawne i na wyrost, bowiem substancja ta przyczynia się do złuszczenia wyłącznie powierzchniowej warstwy naskórka. Dzięki temu wspomagana jest jego odnowa i regeneracja, a po takiej kuracji naskórek ma jednolity, ładny kolor.

Nie obawiajmy się podrażnień

Choć kosmetyki z retinolem wykazują silne działanie złuszczające, nie ma obaw o powstawanie jakichkolwiek podrażnień. Co prawda istnieje ryzyko, że w pierwszych dniach stosowania, takowe mogą się pojawić. Warto jednak dodać, że wszelkie swędzenia czy zaczerwienienia szybko ustępują. Jeśli już jednak jakieś podrażnienia wystąpiły, w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest chwilowe odstawienie specyfiku, do czasu, gdy wszelkie objawy podrażnień znikną.

Kosmetyki z retinolem nie tylko dla kobiet dojrzałych

Jeszcze do niedawna krążyła opinia, że kremy bądź inne preparaty, które zawierają w swoim składzie retinol, nadają się wyłącznie do pielęgnacji skóry dojrzałej. Okazuje się jednak, że takie kosmetyczne specyfiki mogą stosować i osoby dużo młodsze. Pochodna witaminy A nie tylko wygładza skórę, a więc zwalcza oznaki starzenia, ale reguluję pracę gruczołów łojowych. Co to oznacza? Tyle, że kosmetyki z retinolem mogą służyć nastolatkom borykającym się z problemami trądzikowymi. Takie specyfiki są również pomocne wszystkim osobom, który cera ma skłonności do przetłuszczania się.

Retinol w kosmetykach jest nietrwały

Retinol to związek, który nie należy do trwałych, co sprawia, że kremy tracą swoje dobroczynne działanie. Oczywiście substancja ta nie traci swoich właściwości „sama z siebie”. Mają na to wpływ różne czynniki, a wśród nich: promieniowanie ultrafioletowe, wysoka temperatura, woda, tlen. Jednak, by zapobiegać szybkiej utracie swoich właściwości cząsteczki retinolu umieszczane są w specjalnych cząsteczkach, które są niewidoczne dla oka.

5,0 k

Leave a Reply