Go to content Go to navigation Go to search

Poznaj moc kremów pod oczy

Listopad 12th, 2009 by admin

Odchudzanie

Każda kobieta powinna wiedzieć, że skóra wokół oczu wymaga szczególnej troski. Czasami jednak o tym zapominamy, a po krem pod oczy sięgamy zawsze wtedy, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki, worki pod oczami czy postarzające nas sine podkówki. Tymczasem warto zafundować sobie taki kosmetyk. Poznajmy więc bogate wnętrze tych kosmetycznych specyfików.

O właściwościach składników kremów pod oczy

Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna i wrażliwa. Te miejsca starzeją się bardzo szybko, ponieważ pod skórą znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych, które zapewniłyby odpowiednie natłuszczenie skóry. Dlatego też te miejsca są w szczególności narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Dobry krem pod oczy powinien więc zawierać w swoim składzie takie substancje, które odżywią skórę. Ponadto specyfik taki musi zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, jak również wyeliminować inne problemy, z którymi może borykać się skóra wokół oczu.

Zatrzymają wilgoć…

Substancjami, które zatrzymają wilgoć oraz zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia są między innymi kwas hialuronowy, ceramidy czy gliceryna. Ostatnimi czasy bardzo popularny jest kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych składników kremów, nie tylko pod oczy. Jego właściwości polegają na wiązaniu wody, dzięki czemu skóra nie traci elastyczności. Warto dodać, że kwas ten wchodzi w skład macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. U osób młodych kwasu tego jest wiele, dlatego skóra pozbawiona jest zmarszczek. Dopiero z wiekiem substancji tej zaczyna ubywać, przez co skóra traci sprężystość i elastyczność oraz powstają pierwsze zmarszczki. Ciekawostką jest fakt, że jedna cząsteczka tego kwasu jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody.

Gliceryna z kolei to substancja, która w kosmetyce zyskała zastosowanie dzięki swoim właściwościom nawilżającym oraz wygładzającym. Ponieważ związek ten wykazuje zdolności higroskopijne, przyciąga cząsteczki wody, dzięki czemu skóra jest nawilżana. Aczkolwiek trzeba mieć również na uwadze fakt, że gliceryna wykazuje również właściwości wysuszające. Dlatego też trzeba wybierać kremy pod oczy, w których zawartość gliceryny nie przekracza pięciu procent.

Ceramidy mają taką właściwość, że wnikają w głąb naskórka, chroniąc go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Chronią w ten sposób przed nadmiernym wysychaniem, dzięki czemu znajdują zastosowanie jako substancje zatrzymujące wilgoć i zapobiegające tym samym zmarszczkom.

Złagodzą podrażnienia….

W kremie pod oczy nie powinno zabraknąć składników, które przyczynią się do złagodzenia podrażnień. Warto wybierać takie specyfiki, które będą zawierały w swoim składzie takie substancje jak: prowitamina B5, alantoina, wyciągi z roślin – aloesu, zielonej herbaty, nagietka czy rumianku.

Prowitamina B5 znana jest również pod nazwą D-pantenolu. Jest to substancja, która wykazuje nie tylko właściwości nawilżające, ale przede wszystkim łagodzące podrażnienia. D-pantenol przyczynia się do regeneracji naskórka, a ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatna, taki składnik jest niezwykle ważny.

Wyciąg z rumianku również spełnia właściwości łagodzące, kojące oraz przeciwzapalne. Doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia skóry oraz przyczynia się do ochrony przed zaczerwienieniami i uczuleniami.

Krem pod oczy przeznaczony do skóry wrażliwej powinien zawierać ponadto alantoinę. Jest to substancja, która wykazuje działanie regenerujące oraz uławia gojenie się uszkodzonego naskórka. Ponadto alantoina charakteryzuje się silnym działaniem łagodzącym i kojącym. Przyczynia się do zmniejszenia występujących zaczerwienień oraz pieczeń skóry wrażliwej.

Doskonale natłuszczą…

Ponieważ krem pod oczy powinien dodatkowo natłuszczać skórę, preparaty kosmetyczne powinny zawierać w swoim składzie takie substancje, które to umożliwią. Dobrze więc by było, gdyby w kremach znalazły się takie składniki jak: olejek jojoba, oleje z orzechów, czy ostatnio bardzo popularne masło Shea.

Olejek jojoba swoim składem zbliżony jest do składu sebum (łoju, który wydzielany jest przez ludzką skórę). Dzięki tej właściwości olejek ten zapobiega wysuszaniu skóry i pozostawiana skórze natłuszczoną warstewkę, chroniącą delikatną skórę wokół oczu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zwalczą wolne rodniki…

Dobry krem pod oczy powinien również zawierać w swoim składzie takie substancje, które będą zwalczały wolne rodniki. Doskonałymi antyoksydantami są więc: koenzym Q10, witamina A oraz C, jak i wyciąg z zielonej herbaty czy otrąb ryżowych.

Koenzym Q10 zwany jest również eliksirem młodości, i nie są to czcze słowa. Bowiem substancja ta przyczynia się do polepszenia dotlenienia komórek, regeneruje skórę oraz neutralizuje wolne rodniki. Kremy pod oczy, które mają w swoim składzie tę substancję przyczyniają się do spłycania głębokich zmarszczek (nawet tych wokół oczu).

Jak widać, moc kremów pod oczy jest ogromna. Należy więc zacząć je stosować po ukończeniu 20 lat, by długo cieszyć się piękną skórą wokół oczu.

5,0 k

Leave a Reply