Go to content Go to navigation Go to search

Najlepsze kosmetyki do włosów

Grudzień 8th, 2009 by a.m.

Odchudzanie

Włosy, tak jak wszystkie inne tkanki, potrzebują budulca, energii, witamin i minerałów, codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, spokoju (stres może im zaszkodzić) i doskonałych kosmetyków. Włos po uformowaniu staje się co prawda tkanką martwą, ale u nasady żyje, a na jego jakość niebagatelny wpływ ma wszystko to, co generalnie oddziałuje na cały nasz organizm.
Dbałość o włosy wymaga odpowiedniej diety, choć i kosmetyki częściowo mogą nam pomóc. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, co włosy otrzymują na starcie, czyli wszystkie składniki odżywcze trafiające wraz z krwią do mieszków włosowych.
Najlepsze kosmetyki do włosów, zwłaszcza kosmetyki do włosów zniszczonych, powinny zawierać następujące składniki:

Budulce

Najważniejszym budulcem włosów są aminokwasy siarkowe: cystyna i metionina. Dostarczamy ich głównie w pokarmach, szczególnie dużo aminokwasów zawierają jaja, mięso, ryby, ale i produkty zbożowe oraz rośliny strączkowe. Dodając do posiłków otręby pszenne wykazujemy nie tylko dbałość o procesy trawienne, ale również o włosy. Kosmetyki z aminokwasami siarkowymi bądź innymi pochodnymi siarki i jej związków również dostarczą włosom budulca, pod warunkiem że wnikną odpowiednio głęboko w skórę, przenikną tkanki i trafią do mieszków włosowych, gdzie odbywa się proces produkcji bądź kreacji włosa. Pamiętajmy, że aminokwasów siarkowych na zapas nie jesteśmy w stanie zgromadzić, musimy więc wkomponować je w codzienną dietę, bądź codzienne czynności pielęgnacyjne. Możemy w tym celu wykorzystać niektóre suplementy i oczywiście kosmetyki pielęgnacyjne, odżywki i maski do włosów.

Witaminy

Witaminy działają wielotorowo. Niektóre z nich wspomagają porost włosów, inne chronią i skórę i włosy, a jeszcze inne odpowiadają za wygląd naszych włosów.
Szczególnie ważne dla kondycji naszej czupryny są witaminy z grupy B, które zapobiegają powstawaniu łojotoku (nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe). Niedobór tych witamin jest jedną z najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów, nie bez powodu kosmetyki do pielęgnacji włosów tłustych bazują właśnie na witaminach B. Witaminy chronią naszą skórę przed łupieżem. Łupież zwalczają też minerały, o których za chwilę opowiem.
Witaminą szczególnie ważną dla włosów jest kwas pantotenowy, znany większości z nas pod nazwą prowitamina B5. Kwas pantotenowy jest budulcem włosa, odpowiada za jego właściwości mechaniczne, wypełnia przestrzenie pomiędzy komórkami, a przez to przyczynia się do zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności. Nic dziwnego, że większość kosmetyków do włosów wzbogaca się właśnie o ten dodatek.
Włosy potrzebują też witamin młodości czyli witaminy A i E, kosmetyki do pielęgnacji włosów często zawierają właśnie takie dodatki witaminowe. Witamina A odpowiada za procesy regeneracji komórek, poza tym niezbędna jest do wytworzenia keratyny (to główny budulec włosa), natomiast witamina E chroni nasze fryzury (i nie tylko) przed wolnymi rodnikami.

Minerały

W codziennej pielęgnacji musimy zadbać o to, by włosom nie zabrakło przede wszystkim żelaza, cynku i miedzi.
Żelazo spełnia bardzo ważną rolę w tzw. oddychaniu komórkowym. Jego jony biorą udział w procesach dostarczania energii do komórek i różnicowania się tzw. komórek macierzy. Gdy żelaza zabraknie nasze włosy po prostu przestają rosnąć. Niedobór żelaza zwiększa też kruchość włosów.
Cynk odpowiada za procesy tworzenia białek, z których następnie budowane są włosy. Jest niezbędny w zarządzaniu działaniem witaminy A, niedobór cynku skutkuje osłabieniem wzrostu włosów, a długo utrzymujące się niedobory prowadzą do łysienia. Cynk jest też odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie skóry, chroni przed łupieżem, popularne kosmetyki przeciwłupieżowe tworzone są między innymi z użyciem aktywnego cynku.
Miedź, podobnie jak cynk, odpowiada za prawidłowy wzrost włosa. Nadaje mu odpowiednią strukturę, poza tym wspomaga procesy, w których bierze udział żelazo, w razie wystąpienia niedoboru miedzi również żelazo jest źle przyswajane przez organizm.

Jak widać każda z witamin i każdy z minerałów (nie wspominając już o ‘podstawie’ czyli budulcach włosa) bierze aktywny udział w bardzo złożonych procesach. Wystarczy, że zabraknie jednego składnika, a całość procesów zostaje upośledzona, w efekcie tracą nasze włosy – i nie tylko bo zarówno aminokwasy, jak i witaminy czy minerały odpowiadają za każdy proces życiowy zachodzący w naszym organizmie.
Kosmetyki niestety nie pomogą nam w każdym przypadku, bo niezbędnych składników musimy dostarczać organizmowi od wewnątrz. Kosmetyki do włosów usuną jedynie niewielkie defekty i uzupełnią niedobory, ale też nie wszystkie i nie w każdej sytuacji. Pamiętajmy o tym przygotowując śniadania, obiady i kolacje.
4,7

Leave a Reply