Go to content Go to navigation Go to search

Higiena osobista, od małego do… zagubionego

Styczeń 5th, 2010 by a.m.

Odchudzanie

Koniec beztroski

Niewątpliwie higiena osobista jest jedną z rzeczy, jakich rodzice starają się jak najwcześniej nauczyć swoje dziecko. Zaczyna się wszystko około drugiego roku życia, a czasem i wcześniej. Kończy się dla malucha okres beztroski. Potem przychodzi szkoła, gdzie w pierwszych latach higiena osobista także nie schodzi z ust wychowawców. Tak przynajmniej było wiele lat temu, w czasach mojej własnej edukacji szkolnej. Dziś zapewne wygląda to nieco inaczej.

Wielkie zmiany w dziedzinie higieny osobistej

W okresie mojego dzieciństwa wszystko ograniczało się do mydła i wody. Ewentualnie dochodził jeszcze szampon i pasta do zębów wyprodukowana w laboratoriach naszych wschodnich sąsiadów. Taka pasta do zębów to materiał niemal na doktorat. Można z nią było robić wszystko. Najmniej nadawała się do… mycia zębów. W każdym razie, tak właśnie przedstawiała się wówczas higiena osobista. O higienie intymnej w ogóle nie było mowy. Dziś sklepy i apteki zarzucone są podpaskami i innymi środkami. Kiedyś higiena osobista w tym zakresie wyglądała także zupełnie inaczej. Jednak nie warto wracać do tamtych trudnych czasów.

Dziś prawie każda łazienka pełna jest przeróżnych środków i kosmetyków. Szampony, balsamy, płyny do kąpieli i wiele innych. Wszystko to sprawia, iż higiena osobista stała się prawdziwą sztuką. Trzeba do tego wszystkiego dodać perfumy, wody po goleniu i dezodoranty.

Każdy od małego obserwuje zabiegi higieniczne rodziców i sam jest w nie wdrażany. Nikt już nie wyobraża sobie życia bez ciepłej wody w kranie, choć ja takie z wczesnego dzieciństwa pamiętam. Obecnie higiena osobista nastręcza zupełnie innych problemów. Jaką pastę do zębów wybrać, jaki perfum, a jaki płyn?

Można pokusić się o stwierdzenie, że higiena osobista przeszła podobną przemianę jak ubiór. Wiele tysiącleci temu chodziło jedynie o zapewnienie ciału odpowiedniej temperatury i ochronę przez zimnem. Pierwsze stroje pojawiły się wraz z nastaniem epoki lodowcowej i umożliwiły nam dotarcie do najbardziej niesprzyjających klimatycznie regionów świata. Potem uznano, że ubranie nie tylko chroni, ale może także zdobić. Pojawiły się coraz bardziej wymyślne stroje, a każda kolejna epoka przynosiła następne zmiany. Dziś moda zmienia się wraz z każdą nadchodzącą porą roku i trudno się połapać we wszystkich dostępnych ubraniach. Nie są to zmiany spowodowane jedynie odmienną temperaturą, lecz głównie nowymi trendami w modzie.

Od minimum do maksimum

Nie inaczej sprawa wygląda, gdy w grę wchodzi higiena osobista. Każdy musi się ubierać, każdy też musi dbać o swoje ciało. Można to jednak robić na różne sposoby. Albo ograniczać się do niezbędnego minimum lub też korzystać z najnowszych osiągnięć laboratoriów kosmetycznych. Tak samo, jak można chodzić w zwykłej kurtce albo w stylowym płaszczu, można też myć się mydłem lub używać szeregu specjalnych odżywek i balsamów.

Szczególny rozwój higieny intymnej

W całym tym nadmiarze środków, specjalne miejsce zajmuje higiena intymna. W tym zakresie higiena osobista rozwinęła się szczególnie. Pojawiły się nie tylko tradycyjne i niezbędne akcesoria, ale także płyny przeciwbakteryjne oraz usuwające podrażnienia. Jest to szczególnie ważne, gdyż o stan zapalny w tych okolicach ciała niezwykle łatwo. Latem powodują go upały, a zimą nadmiar ubrań. Na wszystko jednak można znaleźć sposób i właściwy produkt kosmetyczny.

Dzisiejsze kobiety nie muszą tego rodzaju produktów kupować z zażenowaniem, bo obecnie nikogo to specjalnie nie dziwi. Nie trzeba też samodzielnie przyrządzać różnych balsamów i wywarów przeznaczonych do higieny intymnej. Wszystko można znaleźć w sklepie lub aptece. Pomocą służy także internet.

Od dylematu do dylematu

Nawet coś tak banalnego jak mycie zębów związane jest z nie lada wyborami. Niby każdy z nas wie, jak powinna wyglądać higiena osobista w tym zakresie. Jednak jaką pastę wybrać pośród tego zalewu tubek różnych firm? Każda firma oferuje przynajmniej kilka rodzajów past. Zapewne nasz dentysta może nam coś polecić, ale skąd pewność, czy nie sponsoruje go właśnie ta firma?

Na wyborze pasty się nie kończy. Teraz przychodzi czas na szczoteczkę do zębów. Twarda, pół-twarda a może miękka? Zwykła czy elektryczna? Każda z opcji ma swoich zwolenników. To co najlepiej służy naszym zębom musi odkryć sami po wielu próbach.

Ciągle więcej i więcej…

To tylko mycie zębów, ale higiena osobista składa się z wielu innych czynności. Pozostaje jeszcze wybór mydła lub płynu do kąpieli. Co z szamponem i balsamami? Gdy na koniec przejdziemy do wyboru perfum lub wody po goleniu, można już zupełnie się zagubić. W początkach średniowiecza mawiano o niektórych wybitnych ludziach, iż posiedli całą dostępna ówcześnie wiedzę. Dziś sama higiena osobista przerasta możliwości pojmowania najzdolniejszego człowieka. Nikt nie jest w stanie zapamiętać wszystkich kosmetyków i jednoznacznie powiedzieć, które z nich są najlepsze. Trzeba też mieć świadomość, że każdego miesiąca pojawia się wiele nowych.

4,96_S

One Response to “Higiena osobista, od małego do… zagubionego”

  1. Higiena osobista niejedno ma imię | Drogeria Online Says:

    [...] się nadużyciem. Nie jesteśmy skłonni uznać prymitywnych zabiegów za coś, co znamy pod nazwą higiena osobista. Być może faktycznie należałoby to pojęcie zarezerwować dla znanych nam czynności i [...]

Leave a Reply